مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۴/۱۲/۲۲

بروکراسی اداری مانع پیشرفت کشور شده است/ لزوم ایجادانقلاب اداری مبتنی بر عقل و درایت


استاندار کرمان با تاکید بر اینکه بروکراسی اداری مانع پیشرفت کشور شده است، گفت: باید انقلاب اداری مبتنی بر عقل و درایت ایجاد شود تا مسیر را برای پیشرفت جامعه ایجاد کند.

 به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی در آئین تجلیل از اعضای فعال شورای مشاوران جوان استانداری کرمان افزود: توسعه نیافتن کشور به دلیل توسعه نیافتن ساختار اداری دولت ها بوده است.

وی با تاکید بر اینکه بروکراسی اداری مانع پیشرفت کشور است، عنوان کرد: تا زمانی که این موضوع برداشته نشود، با وجود اینکه کارهایی صورت می گیرد اما توسعه پایدار محقق نمی شود و به همین دلیل در روستاها امکانات زیربنایی رفته اما توسعه به معنای واقعی رخ نداده است.

وی با اشاره به اینکه کارهای را نمی توان یک شبه انجام داد، عنوان کرد: باید مسیر را به درستی انتخاب کرده و به مرور در مسیر دستیابی به اهداف تعیین شده به پیش برویم.

وی با اشاره به خاطرات خود از دوران دفاع مقدس، گفت: در زمان آغاز جنگ، حکومت ایران تازه مستقر شده بود و دستگاه های دولتی کشور انسجام لازم را نداشتند و مرزهای زمینی کشور نیز رها شده بودند.

وی به آماده نبودن نیروهای نظامی نیز اشاره کرد و ادامه داد: در آن زمان در خاور میانه دو نیروی بسیار قوی نیروی زمینی ارتش صدام و ایران به عنوان با قدرت هوایی بالا حضور داشتند.

وی تاکید کرد: صدام برای گرفتن خوزستان اقدام و سپس حضور خود را گسترده کرد و حمله سرتاسری در مرز رخ داد.

وی یادآور شد: با آغاز جنگ، مردم به ویژه جوانان به سوی مرزها شتافتند و در آن روزها از هر طبقه افرادی در منطقه حضور یافته بودند.

رزم حسینی گفت: در آن دوران جوانان به خوبی خود را به جامعه شناساندند و هر کس بر اساس توانمندی خود، عده ای را به دور خود جمع کرد و از تجربیات و آموزه های یکدیگر درس گرفتند.

وی افزود: در آن دوران جوانان به صورت غیر متمرکز در نقاط مختلف حضور یافتند و سازمان های غیر رسمی را تشکیل دادند.

وی با اشاره به وجود انگیزه مذهبی بسیار قوی در بین رزمندگان دوران دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: کم کم از بین جوانان حضور یافته در جبهه، فرماندهانی خود را نشان دادند و در کنار آن لشکرهای از سوی ارتش، سپاه و بسیج نیز تشکیل شد و فتوحات جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.

وی عنوان کرد: حریت سازمانی در آن دوران بسیار زیاد بود و زمانی که رزمنده ای توجیه می شد، در راستای برنامه های تعیین شده اقدام می کرد.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه اقدامات رزمندگان در دوران دفاع مقدس از روی عشق، و علاقه و از سر دلسوزی بود، گفت: فداکاری های آن زمان بی نظیر و تکرارنشدنی است.

وی تاکید کرد: یکی از دلایل موفقیت ما در دوران دفاع مقدس، نبود بروکراسی اداری در دستگاه های نظامی بود.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان از یارانه و پول و این موارد خبری نبود .

وی با اشاره به اینکه ما گرفتار دیوان سالاری هستیم، گفت: دولت نیز محبوس دیوان سالاری است و در زندان بروکزارسی اداری گرفتار شده است.

استاندار کرمان گفت: امروز هزینه ای که باید در مسیر توسعه هزینه شود، باید برای رفع موانع در درون سازمان ها هزینه شودو بخشی نیز برای توجیه و اقناع کردن داخل همان سازمان هزینه شود و این می شود که در طول سال های پس از پیروزی موفقیت ها به اندازه انتظارات نبوده است.

وی تصریح کرد: البته باید توجه داشت که کشور هشت سال گرفتار جنگ شده و13 سال نیز در تحریم بوده و در دره های قتصادی و فرهنگی گرفتار شده بود اما نمی شود که کوتاهی های خود را نگوئیم.

وی تاکید کرد: باید حقوق بر اساس کارایی ها پرداخت شود و از اینجا تحولی در نظام اداری رخ دهد.

استاندار کرمان گفت: اگر بروکراسی اداری نبود و اختیارات لازم را داشتیم می دیدید که چه اتفاقی در استان کرمان رخ می داد.

رزم حسینی با اشاره به اینکه 300 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام روی دست دولت مانده است، یادآور شد: با این وجود 35 میلیارد دلار پروژه برای سرمایه گذاری خارجی در استان کرمان آماده شده است.

وی بیان کرد: با همکاری بخش خصوصی کارهای تاریخی و بین نسلی از جمله اجرای طرح های انتقال آب در استان کرمان رخ داده است.

وی دعواهای سیاسی را ناشی از خودخواهی و عقب ماندگی های سیاسی دانست و گفت: دعواهای سیاسی برای مردم شغل و توسعه ایجاد نمی کند.

استاندار کرمان مشاوران جوان را نمونه ای از مدیریت جهادی دانست و گفت: بسیاری از کارها پول نمی خواهد و باید با همت در مسیر اجرای آنها اقدام کرد. وی تاکید کرد: نباید به گونه ای اقدام شود که سرعت اجرای پروژه های قبلی زیر سوال برود.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم که از ظرفیت جوانان به نحو احسن استفاده کنیم و این امر را مایه افتخار خود می دانیم.

کارگزاری نخبگان جوان در استان کرمان ایجاد شده است

رئیس گروه مشاوران جوان استانداری کرمان از راه اندازی کارگزاری نخبگان جوان در استان کرمان خبر داد و گفت: به دنبال ایجاد جوان سراهایی در استان کرمان هستیم.

حسین صفریان با اشاره به آغاز به کار گروه مشاوران جوان استانداری کرمان از سال 93 در قالب هشت کمیته، ادامه داد: کمیته های عمرانی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، شهرستان ها، اطلاع رسانی و بانوان در شورای مشاوران جوان استانداری کرمان تشکیل شده است.

وی عنوان کرد: بحث دستیاران جوان نیز به صورت ویژه مد نظر قرار گرفته است و این طرح از سال آینده به صورت پایلوت در 10 دستگاه اجرایی، انجام خواهد شد.

صفریان هدف از تشکیل گروه مشاوران جوان را تصمیم سازی دانست و ادامه داد: این گروه به دنبال ورود به عرصه اجرایی نیست.

وی به بررسی آسیب های اجتماعی حوزه جوانان در استان کرمان نیز اشاره کرد و گفت: کار شناسایی کارآفرینان جوان نیز در استان کرمان در دست انجام است. وی ضمن تقدیر از استاندار کرمان به دلیل توجه به تفکر توسعه ای در تمامی ابعاد بویژه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی گفت: در همه این عرصه ها استاندار کرمان با در نظر گرفتن ظرفیت جوانان از ایده ها و نظرات آنها بهره برده و تمامی اقشار در تصمیم گیری های کلان استان دیده شده اند.


منبع :
بازدید : ۲۵۲


مطالب مرتبط با این موضوع :