مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۵/۰۹/۲۰

دغدغه هایی از جنس دانشجویی

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان در ادامه رویکرد خود به نقش تاثیرگذار جوانان در مسیر توسعه، به مناسبت گرامیداشت ۱۶ آذرماه میزبان جمع کثیری از دانشجویان شد تا آنها با دیدگاه جوان، خلاق و مبتکر خود دغدغه هایی از جنس دانشجویی را مطرح کنند.

به گزارش ایرنا دبیر جامعه اسلامی دانشگاه باهنر کرمان روز پنجشنبه در دیدار دانشجویان با استاندار کرمان گفت: علیرضا رزم حسینی تنها استانداری است که با برنامه برای توسعه این استان گام بر می دارد و این بسیار ارزشمند است.
عرب با طرح این سئوال که چرا فرار سرمایه گذاری در استان کرمان رخ می دهد ادامه داد: استان کرمان با ظرفیت های خود می تواند میزبان خوبی برای جلب سرمایه گذاری باشد و باید زمینه تسهیل سرمایه گذاری در این استان فراهم شود.
وی با اشاره به اینکه امنیت آب از مهمترین اصول تحقق اقتصاد مقاومتی است ادامه داد: فرهنگ اقتصاد مقاومتی باید بیشتر در جامعه رونق گیرد و دانشجویان در این زمینه می توانند نقشی کارساز و اثرگذار داشته باشند.
وی به پروژه دل عالم نیز اشاره و بیان کرد: باید دید که پروژه هفت باغ چه گلی به سر ما زده که پروژه دل عالم بزند و به نظر می رسد این پروژه رانت هایی را به دنبال دارد.
وی بر رفع مشکلات اقتصادی مردم جنوب استان کرمان و نیز توجه به معضل حاشیه نشینی در شهرها تاکید کرد.
** لزوم تشکیل قرارگاه های اقتصاد مقاومتی
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با اشاره به جایگاه دانشجویان در دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار کرد: دانشجو باید مطالبه گر باشد و بتواند مطالبات خود را در داخل و بیرون از دانشگاه دنبال کرده و در کنار آن با صنعت نیز ارتباط درستی داشته باشد.
تقوی ادامه داد: اقتصاد مقاومتی به معنای به جریان انداختن ظرفیت های کشور در مسیر توسعه و ایجاد رقابت در عرصه پیشرفت است.
وی خاطرنشان کرد: تشکیل قرارگاه های اقتصاد مقاومتی همانند بسیج در ادارات و نهادها می تواند زمینه را برای تحقق سیاست گذاری ها در مسیر اقتصاد مقاومتی فراهم کند.
وی گفت: توجه به زیرساخت ها در حاشیه شهرها برای کاهش آسیب های اجتماعی یک ضرورت است.
وی بر تشکیل قرارگاه های فرهنگی در استان تاکید کرد و گفت: جوانان عضو این قرارگاه ها می توانند ایده های خود را به مراجع فرهنگی از جمله شورای فرهنگ عمومی ارائه کنند.
** جسارت و کم تجربگی از شاخصه های دانشجویی است
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه آزاد رفسنجان نیز گفت: شاخصه دانشجویی، جسارت و کم تجربگی است.
حسنی اظهار کرد: می توان در دانشگاه ها هسته های چند نفره تشکیل داد تا یکسری طرح های اقتصاد مقاومتی از سوی این هسته ها پیشنهاد و بین دانشجویان اجرا شود تا دانشجویان با روند اجرا و سختی های کار اقتصادی آشنا شوند.
** سئوال های یک دانشجو
دبیر بسیج دانشجویی دانشگاه شهید باهنر استان کرمان نیز سئوالاتی را از استاندار کرمان پرسید که از جمله آنها این بود که مشکلات کشاورزی استان به علت توسعه کشت های غیربومی، استفاده از سموم و مواردی از این دست بسیار زیاد است و برای رفع این مشکلات چه برنامه ریزی هایی انجام شده است؟
عسکری ادامه داد: آیا مصوبات سفر دکتر روحانی به استان اعتبارات جداگانه ای دارد یا قرار است که از اعتبارات استانی برای اجرای آنها استفاده شود؟
وی بیان کرد: آیا پروژه هایی که سال های زیادی برای اجرای آن ها وقت گذاشته می شود را می توان نمونه کارهای اقتصاد مقاومتی دانست؟
وی با اشاره به اینکه برخی از طرح مسکن مهر با عنوان طرح مزخرف مسکن مهر یاد کرده اند گفت: این طرح توانست در برهه ای از زمان، برخی ها را امیدوار کند اما باید دید در این دولت چه کاری در این حوزه انجام شده است.
عسکری افزود: پیشرفت ها در حوزه مشاغل سخت جامعه چه میزان بوده است؟
وی اظهار کرد: آیا در موضوع حاشیه نشینی به احقاق حقوق قشر آسیب پذیر حاشیه نشین توجه شده است و اگر قرار باشد این پابرهنگان که صاحبان اصلی انقلاب هستند از نظر مدیران مغفول بمانند کار درستی نیست.
** شرکت های دانش بنیان به شکل مورد نظر حمایت نمی شوند
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی کرمان نیز گفت: شرکت های دانش بنیان در دانشگاه ها به شکل مورد انتظار حمایت نمی شوند و بعد از مدتی تعطیل می شوند.
سعادتی اظهار کرد: چرا شرکت های دانش بنیان به ویژه در بخش دانشجویی در حوزه فرهنگی نباید شکل گیرد؟
وی افزود: جا دارد از عملکرد استاندار کرمان در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی تقدیر کنیم و معتقدیم که کارهایی که در استان کرمان انجام شده، خصوصی سازی نبوده و نهادهای انقلابی این کارها را انجام داده اند و تقاضا داریم که زمینه حضور مردم در اجرای این طرح ها فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: ظرفیت های موجود از مواردی است که کمتر در اقتصاد مقاومتی مورد توجه قرار گرفته و از جمله این موضوعات، دانش آموختگان دانشگاهی هستند.
وی بیان کرد: 2 انتخابات مهم در پیش رو است و در هر دوره انتخابات، با معضل هزینه تبلیغاتی کاندیداها روبرو بوده ایم و به راستی استان کرمان با هزینه های انتخاباتی بیگانه است و چرا باید افراد هزینه های زیادی را برای راه یافتن به شوراهای اسلامی شهر صرف کنند، آیا نیت واقعی آنها خدمت به مردم است؟
وی تقاضا کرد، برنامه های تشکل های دانشجویی که در چارچوب قانون در دانشگاه ها اجرا می شود از سوی نهادهای مربوطه مورد حمایت قرار گیرند.
** نقش طرح تحول نظام سلامت در ارتقای سطح بهداشت و درمان
نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در این نشست گفت: طرح تحول نظام سلامت چه میزان توانسته در حوزه ارتقای سطح سلامت و بهداشت مردم موثر باشد؟
شمس الدینی به موضوع حاشیه نشینی نیز اشاره و بیان کرد: با وجود همه کارهای انجام شده، اما هنوز مشکلات عدیده ای در این بخش وجود دارد.
وی اظهار کرد: در قالب طرح 'در همین حوالی' اقداماتی برای ارتقای سطح سلامت در حاشیه شهر کرمان برنامه ریزی و اجرا شده است که می طلبد این اقدامات توسعه یابند.
وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز حاشیه نشینی را دومین معضل کشور بعد از اعتیاد دانسته است.
**بومی کردن دانش، یک ضرورت و نیاز است
دبیر جامعه اسلامی دانشگاه هایتک نیز گفت: بومی کردن دانش یک نیاز است و باید دانشجویان در این مسیر مورد حمایت بیشتری قرار گیرند.
امین وند افزود: پیشنهاد می شود شورای سیاست گذاری پایان نامه ها زیر نظر استاندار کرمان تشکیل شود تا به تولید دانش بومی استان کمک کند.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم همه مدیران همانند استاندار کرمان از نقدها استقبال کنند.
** دانشجو و دغدغه مندی با هم عجین شده است
دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه باهنر کرمان نیز گفت: دانشجو و دغدغه مندی با هم عجین هستند.
آسیایی با اشاره به اجرای طرح های عمرانی در شهر کرمان افزود: آیا نباید مدیریت صحیح را در اجرای پروژ ها و پل های ششگانه لحاظ می کردیم تا مردم با این حجم بار ترافیک روبرو نشوند.
وی خاطرنشان کرد: آیا نباید برای بیکاری جوانان یک تدبیر راهگشا اندیشیده شود؟
وی بر رفع فقر از استان به ویژه در جنوب کرمان تاکید و بیان کرد: آیا ساخت هتل در کوه های مسجد صاحب الزمان (ع) مصداق عینی کوه خواری نیست؟
وی یادآور شد: در حال حاضر شاهد تغییر وسیع کاربری اراضی هستیم و باید برای حل این مشکل اقدامات جهادی صورت گیرد.
** کمبود منابع مالی دانشگاه ها
حبیب پور، دبیر جامعه اسلامی دانشگاه بافت نیز گفت: کمبود منابع مالی موجب شده که کار بسیاری از تشکل های دانشجویی اجرا نشده باقی بمانند.
** جای فعالیت های پرمغز سیاسی در دانشگاه ها خالی است
دبیر مجمع دانشجویان روشنفکر مسلمان دانشگاه آزاد اسلامی کرمان گفت: به شدت و وحشتناک فضای دانشگاه آزاد سرد است و هیچ فعالیت پرمغز سیاسی در آن انجام نمی شود و بی توجهی مدیران یکی از دلایل این موضوع است.
بختیاری ادامه داد: باید فضایی در دانشگاه آزاد فراهم شود که جلوی بی مغزی سیاسی در دانشگاه ها و در بین دانشجویان گرفته شود.
** دانشگاه باید پیشرو در تحقق اقتصاد مقاومتی باشد
دبیر انجمن اسلامی دانشگاه آزاد کرمان نیز گفت: اجازه دهید دانشگاه ها در طرح های دانشگاهی برای تحقق اقتصادمقاومتی پیشرو باشند.
داوودی افزود: فعالیت های عظیم عمرانی، کشاوری و غیره در استان کرمان انجام شود زیرا ظرفیت های زیادی در این استان وجود دارد که از آنها استفاده نمی شود.
وی خطاب به استاندار کرمان افزود: همت شما بود که استان کرمان به عنوان استان پایلوت اقتصاد مقاومتی مطرح شده است.
وی یادآور شد: دغدغه بیشتر دانشجویان در حوزه اشتغال است و با تحقق این موضوع، فرار مغزها از بین خواهد رفت.
وی گفت: بسیار بسیار تشکر می کنم که زمینه حضور نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در کرمان فراهم شد زیرا اگر شما همکاری نمی کردید آقای مطهری نمی توانستند در کرمان سخنرانی کنند.
وی خطاب به استاندار کرمان گفت: شما اجازه ندادید که قانون اساسی در کشور ما نقض شود.
** مردم باید نتایج طرح های توسعه ای را درک کنند
دبیر بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان گفت: اقداماتی از جمله اقتصاد مقاومی، مثلث توسعه و سایر برنامه ها برای کلیپ ساختن نیست و مردم باید خودشان نتایج این طرح ها را حس کنند.
سیستانی به مشکلات موجود جنوب استان کرمان اشاره و بیان کرد: ریشه مشکلات جنوب استان بی عدالتی آموزشی است.
وی بیان کرد: نخبگان تاثیرگذار، پتانسیل اصلی برای توسعه هستند و اگر این ضلع حذف شود نمی توان به توسعه رسید.
وی خاطرنشان کرد: در جنوب استان سالها شاهد کمبود آب هستیم و امروز پروژه انتقال آب کرمان جای سئوال های زیادی دارد و آیا این طرح تبعات زیست محیطی دارد یا نه؟
وی از استاندار کرمان به عنوان استانداری جهادی یاد کرد و گفت: حضور جنابعالی در استان کرمان جای خوشحالی دارد.
سیستانی افزود: کارهای اقتصادی را باید از حاشیه شهرها و مناطق محروم استان کرمان آغاز کنیم.
** باید زمینه ورود سرمایه گذاران به استان تسهیل شود
دبیر مجمع اسلامی دانشگاه باهنر گفت: باید زمینه ورود سرمایه گذاران به استان کرمان تسهیل شود.
بنی اسدی افزود: افراد سرمایه گذار کم نداریم و باید تدابیری بیاندیشیم که به صحنه بیایند که استاندار به خوبی در این زمینه ورود کرده است.
وی اظهار کرد: فرهنگسازی اقتصاد مقاومتی باید به گونه ای شکل گیرد که مردم آن را بپذیرند و به آن روی آورند.
وی بر شفاف سازی اقتصادی و ثبات نرخ ارز و دلار تاکید کرد و گفت: این اقدامات می تواند زمینه ساز اعتماد سرمایه گذاران شود.
بنی اسدی افزود: محصولات تولیدی باید به سمتی بروند که صادرات محور شوند و زمینه آن استفاده دائمی از محصولات خودمان است.
وی با تاکید بر اینکه کشاورزی باید سالم ارگانیک باشد ادامه داد: با توجه به کمبود آب باید از گیاهان با نیاز آبی اندک استفاده شود.
خبرنگار : سمیه حسن شاهی ** انتشار دهنده: نجمه حسنی


منبع : شورای مشاورین جوان
بازدید : ۲۵۷


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید